Proč jsem se rozhodla být vegan?

Už jako malá jsem měla velmi kladný vztah ke zvířatům. Maso jsem vnímala jako normální jídlo, které mi rodiče servírovali k obědu. Až později jsem pochopila, že to, co mám právě na talíři, je jeden z králíků, které jsem chodívala krmit.

 

Proč by měla zvířata trpět?           

Později jsem si uvědomila, že by měla existovat i jiná cesta, jak se stravovat. Proč si společnost neuvědomuje, že ubližuje živému tvoru? Změní se zdraví člověka k horšímu, když vyřadí z jídelníčku maso? Bylo daleko víc otázek, které jsem si kladla. Napadaly mne myšlenky, jestli vůbec dokážu změnit způsob stravování, jestli mi nebudou chybět potřebné živiny nebo zda stravování nebude moc jednotvárné. Postupem času jsem se tedy začala stravováním zabývat. Zajímala jsem se o zdravý životní styl a tato problematika mne velmi zaujala. Četla jsem různé články a sbírala zkušenosti svých známých. Pátrala jsem po internetu a narazila jsem na články o vegetariánství. Tehdy jsem si myslela, že tato cesta pro mě zřejmě bude nejlepší. Naučila jsem se vařit bez masa. Připadalo mi, že moje tělo není tak zatěžované a že se celkově cítím lépe. Zlepšilo se mi trávení a nemívala jsem pocit hladu, ani jsem v době, kdy jsem nejedla maso, netrpěla bolestmi břicha, jako předtím. Ze začátku mi tedy vegetariánství celkem vyhovovalo. Hřál mě dobrý pocit, že neubližuju žádnému zvířeti, když si k večeři místo steaku dám zeleninový salát.

 

Je to jenom o mase?

Protože se ráda učím novým věcem, nepřestala jsem se zajímat o tuto problematiku, naopak jsem se ještě více zapálila do vyhledávání různých věcí na toto téma a uvědomila jsem si, že potřebuji zřejmě něco trochu jiného než je vegetariánství. Narazila jsem totiž na článek, ve kterém popisovali útrapy chovných zvířat. V tom momentě mi došlo, že je spousta dalších věcí, kvůli kterým zvířata trpí. Narazila jsem na různé články, kde bylo popisováno, jak se se zvířaty zachází. Krávy, chované na mléko, žijí v neskutečných podmínkách. Takové zvíře je vlastně celý život permanentně ve stresu a špíně. A to všechno proto, abychom si mohli dát na svačinu jogurt a na salát nastrouhat sýr. A to se ani nebavím o velkochovech drůbeže. Vajíčka jsem jako dítě milovala, ale po shlédnutí několika videí, která jasně ukazovala, jak to v takových velkochovech funguje, už bych nikdy vejce sníst nedokázala.

 

Kosmetika jako nepřítel

Když jsem si tohle všechno uvědomila, měla jsem už jasno. Ani maso, ani žádné produkty už konzumovat nechci. Opět jsem tedy byla spokojená sama se sebou, dokud jsem se nechystala na jednu významnou společenskou akci. Jako každá žena, jsem potřebovala vypadat co nejlépe, proto jsem při posledních úpravách vzala do ruky novou rtěnku. Úžasná barva, říkala jsem si. Musím si zapsat přesné číslo, abych si pak mohla koupit tu samou. Důkladně jsem si tedy začala prohlížet obal, abych ho našla. Bohužel jsem však narazila ještě na úplně jinou informaci. Testováno na zvířatech.

 

Našla jsem to pravé

Od té doby jsem začala dělat všechno proto, abych na něčem takovém neměla podíl. Existuje spousta alternativ, často daleko zdravějších. Už delší dobu se cítím zdravě, nebývám nemocná ani náladová. Se svým rozhodnutím stát se veganem jsem nad míru spokojená, proto mi nezbývá, než tento životní styl doporučit všem, kteří se o něj aspoň trošku zajímají.

Publikováno: 27.05.2015 16:08:33

« Zpět